Czy osoba niepełnosprawna może być zapalonym kibicem? FKN i Tydzień bez barier

Infrastruktura w miastach w coraz bardziej dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych – w wielu miejscach publicznych, instytucjach państwowych czy w centrach rozrywki można z łatwością zauważyć specjalne udogodnienia. Są to m.in. poręcze ułatwiające poruszanie się, podjazdy dla wózków czy systemy i urządzenia wygłaszające komunikaty dla osób niewidomych. Czy rozwiązania tego typu można znaleźć także na stadionach piłkarskich? O „Tygodniu Bez Barier” organizowanym przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych opowiadamy w artykule.

Każdy może być kibicem! 

Oglądanie meczów piłki nożnej to bez wątpienia świetny sposób na integrację. Jakiś czas temu osoby niepełnosprawne mogły tylko pomarzyć o tym, aby móc bez najmniejszego problemu dostać się na trybuny piłkarskie – na szczęście sytuacje tego typu są już wyłącznie reliktem przeszłości. Na coraz większej liczbie stadionów pojawiają się strefy, które są przeznaczone specjalnie dla osób z dysfunkcjami. Są one zaprojektowane tak, aby zarówno dotarcie na miejsce, jak i oglądanie meczu z trybun było maksymalnie komfortowe. Strefy tego typu nie znajdują się wyłącznie na największych stadionach w Polsce – można zauważyć je również w nieco mniejszych miastach czy miejscowościach.

Popularyzacją rozwiązań przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zajmuje się m.in. Federacja Kibiców Niepełnosprawnych, która zrzesza kluby piłkarskie z całej Polski i co roku organizuje „Tydzień Bez Barier”. Jest to wydarzenie, którego celem jest podkreślenie istoty uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskich w Polsce

Czym jest „Tydzień Bez Barier”? 

FKN, czyli Federacja Kibiców Niepełnosprawnych, to jednostka, która powstała w 2016 roku. Jest ona oficjalnym partnerem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a jej głównym celem jest profesjonalizacja działań oraz rozwój środowiska kibiców z niepełnosprawnościami w Polsce. W swoich działaniach zrzesza i łączy zarówno duże, jak i te nieco mniejsze kluby piłkarskie, a w wydarzeniach, które są organizowane pod jej patronatem, biorą udział liczne stowarzyszenia. Promują one nie tylko swoją dostępność, lecz także potrzebę uczestnictwa osób niepełnosprawnych w meczach piłki nożnej. Uwagę skupiają m.in. na osobach borykających się z różnymi dysfunkcjami, przez co efektywnie zachęcają do wyjścia z domu i odwiedzenia polskich stadionów. 

„Tydzień Bez Barier” efektywnie podkreśla otwartość polskiej piłki nożnej oraz klubów i stadionów. Co istotne – wydarzenie nie odbywa się w kilku największych miastach w Polsce. Jest to akcja ogólnokrajowa, w której biorą udział także mniejsze miejscowości. Kluby piłkarskie organizują m.in. wyjazdy na stadiony, spotkania integracyjne czy wycieczki z licznymi atrakcjami

Rola „Tygodnia Bez Barier” w polskim społeczeństwie 

Działania odbywające się podczas trwania „Tygodnia Bez Barier” mają na celu uświadomienie osobom z dysfunkcjami, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do tego, aby być kibicem. Organizatorzy zachęcają tym samym do wychodzenia z domu i uczestnictwa w wydarzeniach sportowych na terenie całej Polski. Istotnym aspektem działań jest również szerzenie świadomości społecznej i podkreślanie roli osób niepełnosprawnych w polskim sektorze kibiców piłki nożnej.

Dla wielu osób „Tydzień Bez Barier” może stanowić przełomowy moment – moment, w którym niepewność, niechęć do uczestnictwa w życiu społecznym oraz obawa przed ograniczeniami związanymi z niepełnosprawnością przestają istnieć.