UEFA postanowiła ograniczyć liczbę spotkań towarzyskich rozgrywanych w trakcie sezonu przez europejskie reprezentacje. Działania argumentują przeciętnym poziomem spotkań oraz brakiem emocji dla kibiców. Remedium na taki stan rzeczy mają być rozgrywki Ligi Narodów, w której cztery drużyny wywalczą awans do Mistrzostw Europy 2020. Stawką jest również prestiż, a także bardzo pokaźne kwoty za dobre wyniki dla krajowego związku piłki nożnej. W styczniu odbyło się losowanie dywizji w poszczególnych ligach rozgrywkowych.

Na czym polegać będą rozgrywki Ligi Narodów? 

Wszystkie europejskie reprezentacje zostały podzielone do czterech lig pod względem poziomu, miejsca rankingowego, a także wyników uzyskanych w Euro 2016. W poszczególnych ligach wyodrębniono cztery dywizje. Zespoły zmierzą się systemem każdy z każdym w dwumeczu. Reprezentacja z najlepszym wynikiem punktowym awansuje do fazy play-off i zagra z mistrzami innych dywizji o awans do Mistrzostw Europy. Najsłabsza drużyna zostanie natomiast zdegradowana do niższej ligi rozgrywkowej w kolejnej edycji Ligi Narodów.

Trudne losowanie Biało-Czerwonych 

Reprezentacja Polski została przydzielona do Ligi A razem z najsilniejszymi ekipami Starego Kontynentu. Od samego początku mieliśmy więc świadomość, że rywale Biało-Czerwonych będą bardzo wymagający. Losowanie przyporządkowało Polskę do dywizji trzeciej wraz z Portugalią oraz Włochami. Portugalia to aktualny mistrz Europy. Wszyscy kibice piłki nożnej z całą pewnością pamiętają, że to właśnie ta reprezentacja wyeliminowała nas z dalszej gry w ćwierćfinale Euro 2016. Włosi natomiast są aktualnie w głębokim kryzysie. W listopadzie przegrali baraże o udział w nadchodzących Mistrzostwach Świata. Kadra obecnie nie ma nawet trenera. Liga Narodów wystartuje dopiero we wrześniu, a do tego czasu Azzurri z całą pewnością zbudują silny skład.

O co powalczy reprezentacja Polski? 

Wygranie grupy trzeciej zapewni Orłom Nawałki udział w fazie play-off z innymi zwycięzcami dywizji. Stawką będzie jedno miejsce na Mistrzostwa Europy 2020. Drugie miejsce uchroni naszą kadrę od spadku do słabszej ligi B. Rywale są jednak bardzo wymagający i zdaniem ekspertów, wszystko może się wydarzyć. Zakłady sportowe forBET, oficjalny sponsor wielu drużyn sportowych w Polsce (m.in. Śląsk Wrocław) poprowadzi relacje tekstową spotkań, a także opublikuje wyniki na żywo. Biało-Czerwoni wystąpią w roli nieznacznych faworytów przed własną publicznością. Jednakże w meczach wyjazdowych to nasi rywale wydają się być „pewniakami”. Już dziś możemy być pewni jednego – emocji z całą pewnością nie zabraknie.